1. Ana Sayfa
  2. Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar Nelerdir
Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar Nelerdir

Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar Nelerdir

Kadınlarda en çok görülen hastalıklar, biyolojik ve hormonal sebeplerden başta olmak üzere farklı nedenlerden kaynaklanmakla birlikte yaşın getirdiği rahatsızlıklara da rastlanmaktadır. Kadınların karşılaşabilecekleri sağlık sorunları öncesinde bilinçlenmeleri rahatsızlıkları daha kolay atlatabilmelerini ve paniğe kapılmamalarını sağlayacaktır. Kadınlarda  en sık rahatsızlık vajinal akıntı olmakla birlikte sebebinin fizyoloji veya enfeksiyona bağlı olabileceği uzmanlardan tarafından ifade edilmektedir. Enfeksiyona bağlı olarak kadınlarda görülen vajinal akıntı cinsel yolla geçebileceği gibi farklı nedenlerde etken olabilir. Koyu renkli, kaşıntı yapan, kötü kokulu bu akıntı ile karşılaşıldığında mutlaka doktor kontrolüne gidilmesi gerekir. Uzman gerek duyarsa da kültür verilerek, sonucun alınmaya çalışılması gerekmektedir. Bu durumla karşılaşıldığında ağız yolu ile antibiyotik tedavisi rahatsızlığın giderilmesinde yeterli olacaktır. İlgilenilmediği taktirde üreme organında sorunlar yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Fizyolojik akıntılar adet dönemlerinin arasında yumurtlama sürecinde görülmekle birlikte renksiz ve kokusuz bu akıntının giderilmesinde herhangi bir tedaviye gerek duyulmamakta ve zamanla sorun giderilmektedir. Kadınlarda en çok görülen diğer hastalıklar aşağıdaki gibidir.

Kadınlarda Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği en sık görülen kadın hastalıkları  arasında yer almakla birlikte sebebi patalojik veya fonksiyonel bir sorun olabilmektedir. Kadınların adet düzenliği konusunda mutlaka uzman bir doktora muayene olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte patolojik bulgularla karşılaşılması halinde bu rahatsızlığın oluşmasını sağlayan miyom veya polipin cerrahi müdahaleyle alınması adetlerinizi düzene sokmanızı sağlayacaktır. Hormonlardan kaynaklanan fonksiyonel adet düzensizliklerinin ise tedavisi ile sorunun ortadan kaldırılması mümkün olabilir.

Kadınlarda Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

En sık görülen kadın hastalıkları arasında yer alan cinsel fonksiyon bozuklukları maalesef bir tabu olarak görüldüğünden geç tedaviye başlanabilmekle birlikte genellikle şiddetli ağrı ile ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık patalojik bir sorun olabilmekle birlikte psikolojik nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Patalojik nedenlerden kaynaklanan cinsel fonksiyon bozukluklarını oluşturan ağrıya neden olan vajinal yara veya miyomun alınması sorunun ortadan kaldırılmasında etkili bir tedavi olacaktır. Psikolojik nedenlerden kaynaklanan cinsel fonksiyon bozukluklarında mutlaka psikiyatri uzmanından destek alınması tavsiye edilmektedir.

Pelvik Ağrılar

Pelvik ağrılarda sık görülen kadın hastalıkları  arasında yer almakla birlikte genellikle miyomların oluşturduğu bu sorunda adet düzensizlikleri görülebildiği gibi rahim içi dokuda oluşan miyomların baskısı şiddetli ağrıya da neden olabilmektedir. Miyomların cerrahi müdahale ile alınması ağrıların son bulmasını sağlayacağı gibi pelvik ağrıların nedenleri arasında adet döneminde karşılaşılan rahimden pıhtılı kanın atılması sırasında oluşan sancılarda görülmektedir. Adet döneminde karşılaşılan bu sancıların giderilmesi için doğum kontrol hapı önerildiği gibi farklı nedenlerde göz önüne alınarak doktor muayenesine gidilmesi önemle tavsiye edilmektedir.

Kadınlarda İnfertilite ( Kısırlık)

Kısırlık son yıllarda  sık rastlanan kadın hastalıkları olmakla birlikte hamilelik kararının ilerleyen yaşlarda yapılması, hormonal dengesizlikler, endometriozis hastalığının hızla artması, cinsel hastalılar bu sorunla karşılaşılmasının ana nedenleri arasında görülmektedir. Kısırlık sorunu yaşadığını düşünen çiftlerin bir yıl korunmasız ilişkiye girmeleri hamileliği gerçekleştirmeye yetmiyor ise erkeğin gerekli testleri yaptırmasının ardından aşılama veya tüp bebek yöntemlerine başvurulabilmektedir.
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers