facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Çekingen Kişilik Bozukluğu Belirtileri Ve Tedavisi Nedir?
Çekingen Kişilik Bozukluğu Belirtileri Ve Tedavisi Nedir?

Çekingen Kişilik Bozukluğu Belirtileri Ve Tedavisi Nedir?

Çekingen ( Kaçıngan ) kişilik bozukluğu olan kişiler hayatları boyunca aşırı utangaçlık yaşamaktadırlar. Ayrıca kendilerini yetersiz hissetmektedirler. Bununla birlikte reddedilmeye karşı aşırı duyarlılık göstermektedirler. Çekingen kişilik bozukluğu belirtileri, kişinin ilişkilerinde ve iş hayatında ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Ayrıca nedenleri tam olarak bilinmektedir. Ancak araştırmacılara göre genetik ve çevresel faktörlerin etkin olduğu düşünülmektedir. Çekingen kişilik bozukluğu tedavisi için en uygun yöntem psikoterapidir.

Çekingen Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Kaçıngan kişilik bozukluğu yaşayanlar, sosyal ortamlarda ve iş hayatlarında etkileşim kurmakta zorlanabilmektedirler. Bunun sebepleri ise aşağıda bulunan korkular olabilmektedir.

 • Reddedilme
 • Onaylanmama
 • Utangaçlık
 • Samimi ilişkiler
 • Yeni insanlar tanımak
 • Alay edilme
 • Eleştiri

İnsanların sizin gibi olduğunu düşünmeyebilmektedirler. Eleştirilme ve reddedilme gibi konularda hassas oldukları için, tarafsız yorumları olumsuz yönde yorumlayabilmektedirler.

Çekingen Kişilik Bozukluğu ve Sosyal Fobi Farkları

Bu iki durum birbirine çok benzemesinden dolayı birbiri ile çok karıştırılmaktadır. Ancak aynı psikolojik rahatsızlık değildir. Bununla birlikte belirtilerin durumu, şiddeti, sıklığı ve sürekliliği farklılığı ortaya koymaktadır. Çekingenlik çoğu zaman bir problem olmayabilmektedir. Hatta kişinin karakteristik özelliği olabilir ve bununla yaşayabilmektedir. Ancak sosyal fobi yaşayan kişiler kaygı kaynağına gerektiğinden fazla anlam yüklemektedir. Bununla birlikte kişilerin sosyal hayatını oldukça etkilemektedir.

Kaçıngan Kişilik Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

Kaçıngan kişilik bozukluğu teşhisi için belirtilerin erken yetişkinlik döneminden daha geç başlamamalıdır. Bununla birlikte kişinin aşağıda bulunan özelliklerden en az dört tanesini göstermesi gerekmektedir.

 • Başkalarıyla diyalog ya da temas halinde olan iş aktivitelerinden kaçınmaktadır. Bunun nedenleri arasında eleştirilme, reddedilme ya da onaylanma korkusu bulunmaktadır.
 • Kendisinden hoşlandıklarından emin olmadıkça diğer insanlarla ilişki kurmak istememektedir.
 • Alay edilme ya da küçük düşürülme korkusu ile ilişkilerden uzak durmaktadır.
 • Genel olarak eleştirilme ve reddedilme korkusu yaşamaktadır.
 • Yetersizlik düşüncesi ile sosyal ortamlardan uzak durmaktadır.
 • Başkalarından daha aşağı olduğunu düşünmektedir.

Çekingen Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Çekingen ( Kaçıngan ) Kişilik bozukluğu tedavisi için en etkili yöntem psikoterapidir. Terapistiniz psikodinamik psikoterapi ya da bilişsel davranışçı terapi uygulayabilmektedir. Bu terapilerin temel amacı, kendinizi ya da başkalarının sizi nasıl gördüğü hakkındaki düşüncelerinizi belirlemenize yardımcı olmaktır. Ayrıca sosyal hayatınızda size destek olacaktır. Bununla birlikte iş hayatınızda size verim sağlayacaktır. Ancak tedavi edilmezse kişi kendini izole edebilmektedir. Bununla birlikte depresyon , agorafobi ve madde bağımlılığı sorunları yaşayabilmektedir. Tedavi için bir uzmana başvurmanız hayatınızı daha iyi bir hal almasında etkili olacaktır. Bu yüzden sizlere illere göre uzman listelerini hazırladık.

İstanbul psikolog , Ankara psikolog , İzmir psikolog , Bursa psikolog , Antalya psikolog listesinden profilleri inceleyin. Şeffaf olarak danışanlar tarafından yapılmış yorumları okuyup, size en uygun uzmandan randevu alın.

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers