facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Beni Sevmeyen Birini Nasıl Unutabilirim?
Beni Sevmeyen Birini Nasıl Unutabilirim?

Beni Sevmeyen Birini Nasıl Unutabilirim?

psikolog mehlika zeynep yurt yorumları randevu
Psikolojik Danışman Mehlika Zeynep Yurt
Birini seviyorsunuz ancak karşılık bulamıyorsunuz. Bu size zaman içinde çok zarar verebilmektedir. Bunu aşmanın yolu nedir peki yani beni sevmeyen birini nasıl unutabilirim sorusunun cevabı nedir? Elbette karşılıksız aşk seven taraf için zorlayıcıdır. Hayatına devam edemez. Hep o kişiyi bekler çünkü. Karşısına çıkan kişilere de hayır demiş olur. Yalnızlığın ve acının içine gömülebilmektedir. Öncelikle bunun sebeplerine bakalım: İlk olarak karşılıksız bir aşkın peşinden gidiyorsanız kendinizi yeterince sevmiyor olabilirsiniz. Sevilmek için de çok fazla çaba sarf etmeniz gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Karşılıksız aşkta kendinden vazgeçip başkasına odaklanma vardır. Aşkı yanlış tanımlıyor olabilirsiniz. Acıyla yoğrulmuş yoğun bir duygu hali. Size iyi gelebilecek kişi size acı vermez. Yani sağlıklı bir birlikteliğin temelinde acı çekme yoktur. Daha çok huzur hissetmeniz gerekir. Evrimsel süreçte acı çeken bireylerden dünyaya gelebilecek bir çocuk da kaosun, hüznün, olumsuzluğun içine doğabilir. Bu yüzden yaşamın kendisi karşılıksız aşkı desteklemez. Aşka atfettiğiniz düşünceleriniz işlevsiz ve hatalı olabilir. Peki beni sevmeyen biri nasıl unuta? Gelin birlikte bakalım:

Kendinizi Odak Noktanız Haline Getirmeniz

beni sevmeyen birini nasıl unutabilirim kendinizi odak noktasi haline getirmeniz Bu aynı zamanda kendinizi sevmenizi ifade eder. Kendinize odaklandığınızda kendinize değer de veriyor olursunuz. Bir birey olarak Zeynep nelerden hoşlanır? Neyi yapmak ona keyif verir? Hayat yolculuğunda kendisini gerçekleştirmek için nelere ihtiyaç duyar? Kimlerle vakit geçirmek isteyip kimlerle vakit geçirmek istemez? Zeynep için değerli olan nedir? Kendinize bu soruları sorduğunuzda ve içtenlikle cevapladığınızda merkezde hissetmeniz ve kendi odağınız haline gelmeniz daha kolay olur.

İlgi Alanlarınızı Keşfetmeniz

beni sevmeyen birini nasıl unutabilirim ilgi alanlarinizi kesfetmeniz Yani kendi alanınızı yaratmanız anlamına geliyor. Fark etmeye çalışın, karşılık alamadığınız bir sevgi için hangi alanlarınızı terk ediyorsunuz? Ya da onun için ne kadar vakit harcıyorsunuz? Bunlarla ilgilenmek yerine kendi ilgi alanlarınıza odaklanmanız size çok daha iyi gelecektir. İlgi alanınız yoksa bile keşfetmeniz için birçok denemede bulunabilirsiniz. Var olan ilgi alanlarınıza yenilerini ekleyebilirsiniz.

Hangi Yaşantıyı Tekrarladığınızı Keşfedin

beni sevmeyen birini nasıl unutabilirim sevilmeyen cocuk
beni sevmeyen birini nasıl unutabilirim sevilmeyen cocuk
Anne ve babanızın size yaklaşımlarından ötürü böyle bir durumun içinde olabilirsiniz. Çoğunlukla kişi anne babasından göremediği sevgiyi yetişkin olduğunda bir şekilde arar. Gerçek sevginin ne olduğunu bilemediği için de içine girdiği bu durumu aşk ve sevgi olarak tanımlayabilmektedir. Çoğu durumda hayranlık, kimyasal çekim, tutkudur. Anne babanızı oldukları gibi kabul etmeniz size iyi gelebilecek birini hayatınıza almanızı sağlayacaktır. Çünkü anne babamızla olan ilişkimiz, partnerimizle olan ilişkimizi doğrudan etkiler.

Bitirilmemiş İşleri Bitirin

beni sevmeyen birini nasıl unutabilirim kabullenmek rahatlamakBu kişiye hiç açılmadıysanız, söylemek istedikleriniz vardı ve söyleyemediyseniz bunları ifade etmeniz başta üzücü olabilse de sizi rahatlatır. İletişimimiz kesilir diye arkadaşlığa devam etmek, yıllarca platonik aşk beslemek acının süresini uzatmatadır. Cevap olumsuz da olsa acıyla yüzleşmek, bunu kabullenmek, acının içinden geçmek zaman içinde sizi daha da olgunlaştıracaktır.

O Kişi Tarafından Sevilmek Zorunda Değilsiniz

"<yoastmark Elbette sevilmek isteriz ancak bu olmadığında egomuz bazen zedelebilmektedir. İstediğimiz kişiden karşılık almamamız sevilmeyecek biri olduğumuz anlamına gelmez. Güçlü bir benlik algısına sahip olduğunuzda reddedilmeyi de kabullenirsiniz. Bu halinizle kendinizi seversiniz.

Beni Sevmeyen Birini Nasıl Unutabilirim: Negatifi Pozitife Çevirmek

Karşılıksız aşka bir öğrenme süreci olarak bakmaya ne dersiniz? Kendinize değer vermeniz için bir fırsat. Çünkü böyle bir şey olmasaydı bu konuda kendinizle yüzleşme fırsatınız olmayacaktı. Karşımıza çıkan her şey bize bir şeyler öğretmeye çalışır. Yaşadığınız bu negatiflik size hangi pozitifleri katacak?

Beni Sevmeyen Birini Nasıl Unutabilirim: Odak Noktanızı Değiştirin

Her şey aşktan ibaret değil. Bununla birlikte hayatın başka dinamikleri de var. İş hayatınız, okulunuz, aileniz, arkadaşlarınız, hobileriniz, aktiviteleriniz… Romantik ilişki sizin yaşam dinamiklerinizden sadece birisi. Bu yüzden bu durumun içinden çıkmak için farklı alanlara yönelebilirsiniz. Örneğin iş hayatınıza daha fazla vakit ayırmanız sürekli olumsuz senaryolar üretmenizin önüne geçebilmektedir.

İstediğiniz Kişi Sizin İçin Doğru Kişi Olmayabilmektedir

Bu ihtimali de aklınızda bulundurun. Ayrıca akışta gitmeyen şeyler varsa ileride daha büyük sorunlar çıkabilmektedir. Yani hali hazırda zaten size iyi gelmeyecek bir ilişki için çok fazla beklentiye giriyor olabilirsiniz.

Karşılık Aldığınızda Neler Olacak?

Acıdan besleniyor olabilirsiniz. Ayrıca aşk acısı çekmek size bir yandan mutluluk verebilmektedir. Bir kar zarar hesaplaması yapın. Karşılık aldığınızda neler olacak? Belki de bu karşılığa hazır değilsiniz. Hatta karşılık aldığınızda topuklayıp kaçarsınız, kim bilir? 🙂

Beni Sevmeyen Birini Nasıl Unutabilirim: Enerjinizi Kendinize Saklayın

Eğer bunu yapmaz sürekli karşı tarafa odaklanırsanız o kişinin enerjisini yükseltir kendinizinkini düşürürsünüz. Enerjiniz düştükçe sürekli olumsuzlukları hayatınıza çekersiniz. Enerjinizi kendinize odaklamanız her zaman kazandırır. Ve sizin için doğru kişi ancak kendi başınıza ve kendinizle mutlu olduğunuzda karşınıza çıkacaktır. Yazar:
Psk Dan Mehlika Zeynep Yurt
 • Paylaş:

10 Yorum

 •  8 ay önce

  bana inanmıyor,arkadaşlarına inanıyor.yakın arkadaşım dedigim kızın gözü onda.onlara inanıyor ama ben onu sevmedende yapamıyorum

 •  8 ay önce

  adı azad doğduğum büyüdüğüm köyde ben koyden İstanbul geldim bi zaman sonra onla konusmaya başladık ilm zamanlar hersey çok güzeldi en ufak şeyde bırakıp gitti gururma yenik düşüp gidip yazdım pişman mıyım değilim yine denemye çalıştık ve yine gitmeyi seçti gidip tekrar salak gibi yazdım bana”sevmeyi beceremiyorum üzülmeni istemiyorum ” dedi. ama inanı ki onla üzülmeye Bile vardım istemedi gelen geceme herkese onu anlatim arkdasj bana “yüzsüzsun ” dedi varsın bu yüzden yüzsüz olıyım o mu engelledi yoksa arkdasi mi engelledi bilmiyorum ama çok perişan bi haldeyim ama sorsanız hala çok seviyorum…

 •  9 ay önce

  Ölüyorum anlasana

 • Adı Azra. Tanıdığım en mükemmel insan, belki de ben sevdiğim için bana öyle geliyor bilemiyorum. Ona karşı 4 yıldan uzun süredir platoniğim ve bu durumdan dolayı gündelik işlerimi dahi yapamamaya başladım. Ona karşı olan hislerimi nasıl unutacağımı bilmiyorum ve hislerimi açıklayacak cesaretim yok çünkü uzun süredir beni arkadaşı olarak görüyor ve hislerimden bahsedersem, o bana karşı benzer hislere sahip değilse, reddedilirsem aramız açılır, eskisi gibi yakın olamayız. Bu ihtimali düşünmek bile beni mahvediyor. Ne yapacağımı, neyle yaşayacağımı bilmiyorum. Yardıma ihtiyacım var.

 •  2 yıl önce

  Platonik aşkımı nasıl unuturum obeni sevmiyor ne yapmam lazim

 • Sağolun hocam adı Zeynep yine aklıma getirdiniz

 •  2 yıl önce

  Kankam çok kötü aşık olduğu kişiyi unutmak istemiyor. Çünkü o olmasa kendini bir hiçmiş gibi görüyor. Ne kadar yapsamda unutamadı. Kendine bir şey yapar diyede korkuyorum.

 •  2 yıl önce

  Çok mantıklı açıklamalar ile beynimi ve kalbimi biraz daha inandirabildim zaten gerçekler böyle sadece bu süreç biraz zor elinize emeğinize sağlık.

  •  2 yıl önce

   Evet bende birisini çok sevdim tüm kalbimle etimle kemiğimle bütün benliğimle çok sevdim karşılığında ne oldu? Karşılığında ne aldım? Ne aldım biliyor musunuz kocaman harabe olmuş bir kalp aldım elime. O kalp benim kalbimdi. Hata mı yaptım ? Çok sevmeyle çok değer vermeyle gerçekten hata mı yaptım ? Her gece uyuyamayacak kadar her gece acı çekecek kadar neyi hak ettim ben ? Arkadaşlar sevmek güzel şeydir ama sevilmekte bir lütuftur öyle her insana nasip olmaz ben bunu çok güzel anladım

Yorum Yapın

ap servers