fbpx
  1. Ana Sayfa
  2. Adet (Regli) Gecikmesi Nedenleri
Adet (Regli) Gecikmesi Nedenleri

Adet (Regli) Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesi nedenleri , sebepleri nelerdir DoktorBilgini ailesi olarak sizin için araştırdık

Adet kanaması diğer ismi ile   regl kanaması ,  rahim iç tabakasının her adet döngüsünün bitiminde kan ile dökülmesidir . Genç kızlık döneminden menopoza girilen yaşa kadar kadınların belli aralıklarda yaşadığı hatta zaman zaman bilinçsizce hastalık olarak dahi yorumlanan regl kanaması, sağlık belirtisidir.  Genç kızlık döneminden Menopoz dönemine kadar 28 günde bir kadınlar adet  kanamasına maruz kalır. Adet kanamasının miktarı ,zamanı ,düzeni olması oldukça önemlidir. Bu nedenle yapılan tıbbi araştırmalara göre yılda 2 yada 3 seferden fazla adet kanamasının gecikmesi, ciddi problemlerin belirtisi olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre kadınların  önemli bir yüzde sayılan kısmında adet gecikmesi oldukça sık rastlanan ve ihmal edilmemesi gereken bir  durumdur. Adet gecikmesinden söz edilmemiz için adet başlangıç tarihini minimum  7 gün süre ile geçmiş olması gerekmektedir.   Bu nedenle adet gecikmesi nedenleri ve adet gecikmesi sebepleri kadınlar tarafından hem merak konusu hem de sağlıkları için araştırılması ve öğrenilmesi gereken bir durumdur. Adet gecikmesinin nedenleri ve  adet gecikmesinin  sebepleri arasında ilk sırada hamilelik faktörü yer almaktadır. 

Adet gecikmesi Sebepleri

Bilinçsizce yapılan yoğun egzersiz programları ,

bilinçsiz kilo kaybı yada kilo alınması durumları  ,

dengesiz beslenme ,

troid  bozuklukları,

erken menopoz ,

kronik hastalıklar  ,

alerjik ve  hormonel durumlar  ,

stres, kullanılan çeşitli ilaçlar ,

polikistik  over sendromu denen  yumurtalar üzerinde yer alan kistlerin  erkeklik hormonu üretmesi durumu da adet gecikmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Hatta bu durum kadınlarda sivilcelenme, tüylenme zaman zaman kilo alma , gerginlik gibi durumlarda yaratmaktadır. Doğum kontrol hapı kullanımı da adet gecikmesinin sebepleri ve  nedenleri arasında sayılmaktadır.  belirli zaman aralıklarında kullanılan doğum kontrol haplarının  kullanılmasının sona erdirilmesinden tarihinden itibaren   ortalama olarak 6 ay gibi bir sürede vücut kendini toparlayıp eski adet düzenine dönmeye başlar. Eğer adet düzensizliği devam ederse bu durumda mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Emzirme ve  lohusalık döneminde de kadınlar adet görmeyebilir, emzirme dönemi sona erdiğinde vücudun kendini toplamasıyla adet döngüsü düzene girmeye başlaması başlamaktadır. Adet kanamasının düzene girmemesi durumunda ihmal etmeden  kadın doğum doktorlarına başvurulması gerekmektedir.

Yukarıda okuduğunuz adet gecikmesi  ( regl kanaması) nedenleri veya sebepleri herhangi bir durumu yaşıyorsanız, kendi sağlığınızı ihmal etmeden mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. 

Sağlığınız ve siz çok kıymetlisiniz ..

 

https://doktorbilgini.com/adet-gecikmesi-ne-anlama-gelir/

superyardim.com

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers