fbpx
  1. Ana Sayfa
  2. ADET ÖNCESİ GERGİNLİK SENDROMU PMS (Premenstrüel Sendromu)
ADET ÖNCESİ GERGİNLİK SENDROMU PMS (Premenstrüel Sendromu)

ADET ÖNCESİ GERGİNLİK SENDROMU PMS (Premenstrüel Sendromu)

Günümüzde kadınların arasında “Adet olacağım çok stresliyim, adet olmadan önce çok fazla yiyorum, adetim çok yakınken öfke nöbetleri geçiriyorum, sanırım adetim geliyor hiçbir şeyden zevk almıyorum, adet dönemlerime yakın zamanlarda nefes alamıyorum vb.’’ cümlelerin konuşulduğunu sıklıkla duyarız. Kadınların 21-31 gün arasında gerçekleşmesi beklenen adet döneminden 10 gün öncesine kadar dayanan adet öncesi gerginlik sendromu olarak adlandırılan bu süreç, sadece fiziksel değil psikolojik olarak da ele alınmalıdır; çünkü yapılan araştırmalara göre iklim değişikliğinden, ruhsal problemlerimize, vitamin eksikliğimizden, hormonal dengemize kadar birçok sebebi bulunmaktadır.

 

ADET ÖNCESİ GERGİNLİK SENDROMUN BELİRTİLERİ

 

 Birçok hastalıkta olduğu gibi, adet öncesi problem yaşayan kadınlarda da semptomlar ve şikayetler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Hatta bazı kadınların hormonal değişimden etkilenmedikleri veya ilaç kullanımı olmasından ötürü hiçbir problem dahi yaşanmadığı da gözlemlenmiştir. Adet öncesi gerginlik sendromu belirtileri ile ilgili fiziksel ve psikolojik belirtileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 

Fiziksel Etkiler:

*Memelerde hassasiyat

*Geçici kilo artışı

*Sindirim sistemi bozuklukları

*Eklem, kas ağrıları

*Başağrısı

*Çarpıntı

*Sıcağa dirayetin azalması

*Koku hassasiyeti

*Uyku bozuklukları

 

Psikolojik Etkiler:

 

*Depresyon

*Öfke nöbetleri

*Sinirlilik

*Duygusallaşma ile beraber ağlama

*Huzursuzluk

*Gerginlik

*Kişilere ve olaylara karşı tahammül seviyesinde azalma

 

ADET ÖNCESİ GERGİNLİK SENDROMU NEDENLERİ

 

 Yumurtlamayı baskılayan hormonlar, üreme hormonları, kalsiyum ve magnezyumun vücuttaki dengesizliği ve en önemlisi stres ile bağlantılı olan hormonlardır. Hormonların azlığından ziyade vücuttaki fazlalığı sebepler arasında görülmektedir. Şehir değişikliği, hayatın içerisindeki aşırı stresli dönemler de bu süreci olumsuz etkilemektedir. Bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen adet öncesi gerginlik sendromu nedenleri yukarıda belirtmiş olduğumuz kavramlar ile ilişkilendirilmiş ve buna göre teoriler oluşturulmuştur.

 

ADET ÖNCESİ GERGİNLİK SENDROMUNUN ÇÖZÜMÜ

 

 Bilimsel verilere dayandırılamadığından ötürü tam olarak tıbbi müdahale ile kesin sonuç söz konusu değildir; fakat adet öncesi gerginlik sendromunun çözümü için veya kolay geçirebilmek için yapılabilecek şeyler mevcuttur. Adetinizden önce uygulayabileceğiniz diyetler, sendromu daha kolay atlatmanıza yardımcı olabilir; vücudunuzda donmuş yağlar bulunmaması ve daha çok mevsimine göre taze sebze meyve tüketimi hem sağlıklıdır hem de hormonal dengenizi koruyabilmeniz için önemlidir. Kafein ve alkol tüketiminin minimum düzeyde olmasına da özen gösterilmelidir. Yapacağınız günlük küçük yürüyüşler hem fiziksel hem ruhsal olarak iyi gelecektir. Sakinleştirici etkisiyle doğal bitki çayları tüketebilirsiniz. Doktorunuzun tanısı ve kan tahliliniz sonucuna göre kalsiyum ve magnezyum desteği alabilirsiniz. Yine aynı şekilde vücudunuzdaki diğer vitaminlerin de yeterliliği ile ilgili tahlillerinizi yaptırıp ona göre düzenli bir şekilde vitamin kullanımına başlayabilirsiniz. Hormon ilaçları, antidepresanlar ve psikiyatrik ilaçları doktor kontrolünde almanız gerekmektedir; çünkü kesin bir fayda sağladığı konusunda daha hala bir kanıt bulunmamaktadır.

 

Ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers