fbpx
 1. Ana Sayfa
 2. 20 lik Diş Ağrısı Neden Olur Çekimi Nasıl Yapılır?
20 lik Diş Ağrısı Neden Olur Çekimi Nasıl Yapılır?

20 lik Diş Ağrısı Neden Olur Çekimi Nasıl Yapılır?

Korkulu rüyamız haline gelen, geceleri uyutmayan 20 lik diş ağrısı yaşayanlar tarafından zor olduğu söylemektedir. 20 lik diş belirtileri kendisini önceden göstermektedir ve çekimi diş hekimi tarafından yapılan muayene sonrasında belirlenir. Diş ağrısı geçici olabilir ve aylar sonra tekrarlaması mümkündür.

20 lik diş ; ağzımızın en arkasında bulunan ve en son çıkan azı dişimizdir. 17-25 arasında çıkar ancak geç çıkması durumunda 30 yaşına kadar çıkabilir. 20 en arka tarafta olduğu için diş fırçası ile arka tarafta ulaşmak biraz zor ve ihmal edilir. Aynı zamanda çıkarken diş etinin yırtılır çıkmadan gömülü kalabilir. Yırtılma sırasında bakteri birikiminden dolayı çürüme olabilir. Bakteriler 20 lik dişin apse yapmasına neden olur ve diş gömülü olduğu durumlarda tedavisi doktor kontrolünde yapılmalıdır.

20 lik Diş Belirtileri Nelerdir ?

20 lik diş belirtileri en sık görülenleri aşağıdaki gibidir;

 • Ağız kokusu
 • Kulak ağrısı
 • Çene ağrısı
 • Gözle görülebilir şişlik
 • Ağrı

 

20 lik diş belirtileri arasında en çok görüleni ise diş ağrısı ve diş hassasiyeti olarak bilinmektedir.

 

20 lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20 lik diş ağrısına ne iyi gelir sorusunu uzmanlara çok sorulmaktadır. Bizde DoktorBilgini Ailesi olarak bu soruyu sorduk. Cevap olarak öncelikle Hekim kontrolü mümkün olamayan zamanlarda ise öncelikli olarak ağrı kesici kullanımını ve şiş olan bölgeye buz uygulanmasını önerdiler. Ayrıca sık sık tuzlu suyla gargara yapılması gerektiğini belirttiler.

 

Hekim kontrolüne gidemediğiniz durumlarda geçici olarak çözümünü 20 diş ağrısına ne iyi gelir kısmımızda bahsettik. Hekimlerin bahsettikleri geçicidir. En yakın zaman da hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

 

20 lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

20 lik diş çekimi, dişin durumuna göre farklılık göstermektedir.Uygulanacak yöntem Hekim kontrolünden sonra belirlenir. Diş gömülü ise diş eti kesilerek çekim için gerekli ortam hazırlanır ve çekim yapılır. Dişte apse varsa öncelikli olarak hekim kontrolünde antibiyotik kullanılmalı sonra çekim yapılmalıdır.

20 lik Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekler Nelerdir?

20 lik diş çekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunlar ,

 • Ameliyat uygulanan yere dil ve el temasında bulunmaması gerekir
 • 24 saat sigara kullanılmamalı
 • Uyuşukluk geçene kadar bir şey yenmemeli , yemek sırasında bir süre diğer taraf kullanılmalıdır.
 • 24 saat sıcak ve soğuk yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Aralıklarla ılık tuzlu su ile gargara yapılmalı

 

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için uzmana başvurmanız gerekmektedir. İnternetten İlaç alımı tehlikeli ve yasalara aykırıdır. İnternetten ilaç satışını şikayet etmek için

 

İstanbul Diş Hekimi Randevusu

Ankara Diş Hekimi Randevusu

İzmir Diş Hekimi Randevusu

Bursa Diş Hekimi Randevusu

Antalya Diş Hekimi Randevusu

 

Diş Temizletme İşleminin Faydaları

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers